شماره تماس : ۲۲۳۹۸۲۵۰
پاسخگو همه روزه

فیزیوتراپی زانو: مراحل، روشها، ورزشها و آنچه باید در مورد فیزیوتراپی زانو بدانید

آیا زانوی شما آسیب دیده یا جراحی شده است؟ آیا زانوی شما بدلیل آرتروز زانو دردناک و سفت شده یا لیگامان‌ها یا منیسکهای زانوی شما دچار آسیب گشته است؟ در هر کدام از این شرایط فیزیوتراپی  زانو برای بهبود مشکل و بازگشت به فعالیت‌های روزانه ضروری و مفید میباشد. فیزیوتراپی یا توانبخشی، درد عضلات مفاصل شما را آرام میکند. برای فیزیوتراپی زانو حداقل 10 جلسه درمانی با یک فیزیوتراپیست کار میکنید. فیزیوتراپیست با استفاده از روش‌های درمانی متفاوت سعی در کاهش درد، تقویت عضلات، بهبود درد و کیفیت زندگی شما دارد.

درمان هایی که در فیزیوتراپی زانو انجام میشوند شامل موارد زیر است:

 • آموزش و انجام تمرین‌های کششی و تقویتی
 • استفاده از یخ و گرما
 • استفاده از امواج ماورای صوت (اولتراسوند)
 • ماساژ درمانی تخصصی
 • تحریک عصبی و عضلانی
 • استفاده از کینزیوتیپ
 • تجویز اورتز مناسب

بسته به علت آسیب و درد زانو برنامه درمان فیزیوتراپی برای شما در نظر گرفته خواهد شد. در اکثر آسیب‌‌های زانو فیزیوتراپی تنها کاری است که میتوانید برای بهبود مشکل تان انجام دهید. انجام جراحی تنها در بعضی از مواقع لازم است. درصورتیکه انجام جراحی لازم باشد، پزشک شما قبل و بعد از انجام جراحی حداقل یک دوره 10 جلسه ای فیزیوتراپی برایتان تجویز میکند.

 

فیزیوتراپی زانو فیزیوتراپی زانو - 6650 2 - فیزیوتراپی زانو

فیزیوتراپی زانو

جلسه اول درمان فیزیوتراپی زانو چگونه است؟

لازم است که شما با فیزیوتراپیست خود قدم به قدم برای انجام برنامه درمانی تان پیش بروید. او با شما در مورد نحوه کسب مجدد قدرت و حرکت در زانو و پای شما صحبت و توصیه میکند، در نتیجه بهتر میشوید و میتوانید به کارهایی که علاقمند به انجام آنها هستید بازگردید. بهتر است که برای درمان فیزیوتراپی شلوارک ورزشی بپوشید.

در جلسه اول، فیزیوتراپیست شما زانویتان را معاینه میکند و میزان خم شدن، صاف شدن و حرکات زانو را بررسی مینماید. فیزیوتراپیست همچنین بررسی میکند که آیا مشکلات زیر وجود دارند یا خیر:

 • آیا تعادل شما دچار مشکل است؟
 • آیا زانوی شما درد دارد؟
 • آیا زانوی شما تورم دارد؟
 • آیا راستای اندام تحتانی شما طبیعی است؟
 • آیا با خم و راست کردن زانو درد ایجاد میشود؟
 • آیا ایستادن روی یک پا برای شما مشکل است؟
 • آیا عضلات قدام یا خلف ران شما که حمایت کننده زانویتان هستند، ضعیف میباشند؟
 • یا ثبات کمربند کمری لگنی شما مناسب است؟

به منظور کشف مشکل اصلی شما ممکن است که فیزیوتراپیست از شما بخواهد که مسافت کوتاهی راه بروید یا با یک پا بپرید. پس از انجام ارزیابی و بررسی سابقه بیماری شما، امکان دارد که فیزیوتراپیست شما لازم بداند که در دوران بهبودی تان جهت پیشگیری از خطر افتادن از عصای زیر بغلی یا واکر استفاده کنید. همچنین ممکن است که فیزیوتراپیست به شما استفاده از کفش مخصوص طبی را توصیه کند.

جلسات درمانی پس از جلسه اول فیزیوتراپی زانو

بعد از جلسه اول درمان، فیزیوتراپیست شما با کمک خودتان در جهت قوی تر کردن عضلات پاهای شما میکوشد. عضلات پای شما مقداری از فشار وارد شده بر زانوی شما را میکاهند و این کار سبب کاهش درد شما میشود. فیزیوتراپیست شما تمرین هایی را به شما آموزش میدهد که لازم است در منزل انجام دهید. فیزیوتراپیست حرکات صحیح و ناصحیح برای زانو را به شما آموزش میدهد.

تقویت عضلات به شیوه صحیح بخش عمده درمان فیزیوتراپی شما است. به طور مثال ممکن است که لازم باشد شما برخی از این تمرین ها را انجام دهید:

 • کشش عضلات همسترینگ،
 • انجام اسکات برروی یک پا،
 • انجام تمرین پله (استپ)،
 • بالا آوردن پا با زانوی صاف،
 • انجام اسکات برروی 2 پا،
 • تمرین‌های تعادلی تقویت کننده حس عمقی.

در مورد ورزش های مناسب برای زانو در سایت کیلنیک فیزیوتراپی دکتر راستگو مقاله ای همراه با تصاویر تمرین ها برای مطالعه وجود دارد. البته لازم است که تجویز تمرین ها پس از ارزیابی بیمار توسط فیزیوتراپیست و بررسی شرایط وی و به صورت اختصاصی برای هر بیمار انجام شود. معمولا در شروع تنها با تعداد کمی تمرین شروع می کنید و سپس با قوی تر شدن، شما تمرین های بیشتری انجام خواهید داد. برای آنکه عضلات شما بیشتر تقویت شوند، ممکن است لازم باشد که شما از وزنه استفاده کنید. اگر حرکتی شما را آزار میدهد به فیزیوتراپیست خود اطلاع دهید. ممکن است که شما با انجام ورزش ها مقداری ناراحت شوید، اما اگر درد زیادی داشتید، تمرین ها را متوقف کنید.

آموزش و انجام تمرین های تعادلی تقویت کننده حس عمقی در فیزیوتراپی زانو بسیار مفید و اثر گذار میباشند. این تمرین‌های تخصصی لازم است که مرحله به مرحله در هر جلسه درمانی فیزیوتراپی به بیمار آموزش داده و انجام شوند. داشتن دیدگاه جامع در فیزیوتراپی زانو کلید موفقیت در درمان بیماران مراجعه کننده به کیلنیک فیزیوتراپی دکتر راستگو است. بررسی مشکلات مفاصل لگن، مچ پاها و کمبود ثبات لگنی کمری میتواند سبب مشکلات زانو شود. در صورت ابتلای بیمار به اینگونه مشکلات بررسی و درمان آن ضروری است.

امکان دارد که پس از انجام فیزیوتراپی شما احساس ناراحتی یا درد داشته باشید، بنابراین طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید پس از فیزیوتراپی مقداری استراحت کنید. فیزیوتراپیست شما برای بهبود قدرت عضلات پای شما و حرکت زانوی شما ممکن است که از تحریکات الکتریکی استفاده کند. نام تحریکات الکتریکی “TENS” (تنس) میباشد که مخفف تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست میباشد.

برای انجام تحریکات الکتریکی، فیزیوتراپیست الکترودهایی را که پدهای خیس روی آنها قرار داده شده اند را در اطراف زانو یا روی زان شما قرار میدهد. الکترودهای دستگاه توسط سیم هایی به دستگاه تحریک الکتریکی متصل میشوند. با روشن کردن دستگاه توسط فیزیوتراپیست سیگنال های الکتریکی خفیف عصب‌های مربوط به عضله شما را تحریک میکنند. این تحریک‌ها سبب بهبود جریان خون شما میشود و به کاهش درد شما کمک میکند.

چقدر زمان لازم است تا زانو بهبود یابد؟

فیزیوتراپیست به شما خواهد گفت که با چه تواتری لازم است که به فیزیوتراپی بیایید. فیزیوتراپی شما ممکن است که 3 تا 5 بار در هفته برای 6 هفته ادامه پیدا کند. تعداد جلسات و مدت زمان درمان شما به میزان آسیب زانوی شما و اینکه آیا شما جراحی انجام داده اید یا خیر بستگی دارد.

در کیلنیک فیزیوتراپی دکتر راستگو، برای انجام هر چه بهتر درمان تان، فیزیوتراپیست شما در تمام مراحل انجام فیزیوتراپی با پزشکتان در مورد روند پیشرفت شما مشورت خواهد کرد. پزشک، فیزیوتراپیست و شما با کمک هم، زمان مناسب برای ادامه یا توقف فیزیوتراپی زانو را متوجه میشوید.