شماره تماس : ۲۲۳۹۸۲۵۰
پاسخگو همه روزه

اولتراسوند چیست؟

اولتراسوند چیست ؟ اولتراسوند چیست ؟ - 1 - اولتراسوند چیست ؟

اولتراسوند (ultrasound) به فارسی ماورای صوت ترجمه می شود. اولتراسوند یکی از ابزارهای پر کاربرد مورد استفاده در فیزیوتراپی است که استفاده  آن قدمت زیادی دارد. اولتراسوند در واقع شکلی ازانرژی صوت است که نفوذ عمیقی در بافت های نرم دارد و برای ایجاد گرمای عمقی در بافت های نرم بدن همانند عضلات و تاندون ها و لیگامان ها به کار می رود. جریان ماورای صوت (اولتراسوند) در حیطه های مختلف پزشکی کاربرد دارد. به طور مثال  اولتراسوند در سونوگرافی (اولتراسوند تشخیصی) برای مشاهده بافت ها و ارگان های داخل بدن مثل مشاهده جنین در شکم مادر استفاده می شود. اولتراسوند فیزیوتراپی اولتراسوند درمانی است و فرکانس متفاوتی با اولتراسوند سونوگرافی دارد.

اولتراسوند چه می کند؟

امواج صوتی ایجاد شده توسط اولتراسوند پس از ورود به بدن سبب جمع و باز شدن میکروسکپی در سلول های بافت می شوند. خاصیت این جریان به گونه ای است که می تواند نفوذ عمقی در بافت های نرم بدن داشته باشد اما در بافت های بسیار متراکم همانند استخوان نمی تواند وارد شود. در واقع هر چه بافتی که اولتراسوند روی آن اعمال می شود قوام کمتری داشته باشد (همانند چربی) نفوذ جریان در آن بافت عمیق تر می شود. به طور متوسط جریان اولتراسوند فیزیوتراپی در بافت های بدن در حدود ۵ سانتی متر در زیر پوست می باشد.

اولتراسوند فیزیوتراپی به صورت اولیه به دو منظور مورد استفاده قرار می گیرد: ایجاد گرمای عمقی و ایجاد اثرات غیر حرارتی. در ادامه این مقاله در مورد اثرات درمانی اولتراسوند بحث می شود.

اولتراسوند در فیزیوتراپی اولتراسوند چیست ؟ - 2 - اولتراسوند چیست ؟

ایجاد گرمای عمقی توسط اولتراسوند

گرمای عمقی تولید شده توسط اولتراسوند برای افزایش کشش پذیری عضلات و تاندون هایی که سفت شده اند، استفاده می شود. به طور مثال اگر شما دچار خشکی حرکت در مفصل شانه تان شده اید مکمن است که فیزیوتراپیست شما قبل از انجام درمان های دستی یا تمرین درمانی از اولتراسوند استفاده کند تا کشش پذیری بافت های اطراف و داخل مفصل شانه شما افزایش یابد. در این مورد اولتراسوند با ایجاد گرمای عمقی به بهبود کشش پذیری مفصل شانه شما کمک می کند.

اثرات غیر حرارتی اولتراسوند با ایجاد انرژی در داخل بدن ایجاد می شوند. انرژی صوت با جمع و باز کردن سریع بافتی که به آن وارد می شوند روند ترمیم آسیب های سلولی را تسریع می کنند. از اثرات غیر گرمایی اولتراسوند برای کاهش ورم مفصل نیز می توان استفاده کرد. یکی دیگر از کاربردهای اولتراسوند که ناشی از اثرات غیرگرمایی آن است، تسهیل نفوذ داروهای ژلی به داخل بدن می باشد. از جمله این داروها می توان به ژل پیروکسیکام و دیکلوفناک اشاره کرد که برای کاهش تورم و درد کاربرد دارد. لازم است بدانید داروهایی که به شکل پماد هستند با اولتراسوند وارد بدن نمی شوند و استفاده از آنها مانعی برای عبور جریان اولتراسوند به داخل بدن می باشد. لازم است که ژل درمانی همراه با ژل مخصوص دستگاه اولتراسوند استفاده شود. در ادامه این مطلب در مورد ژل اولتراسوند توضیح خواهم داد.

اولتراسوند چگونه کار می کند؟

در داخل پروب یا همان سر دستگاه اولتراسوند یک کریستال کوچک وجود دارد. هنگامیکه جریان برق به کریستال داخل دستگاه می رسد سبب حرکت سریع کریستال می شود. نوسانات سریع کریستال جریان های پیزوالکتریک می سازد. این جریان های پیزوالکتریک از پروب دستگاه با واسطه ژل اولتراسوند به داخل بدن بیمار هدایت شده و سبب ایجاد اثرات درمانی آن در بافت های بدن می شود.

اولتراسوند تراپی چیست اولتراسوند چیست ؟ - 3 - اولتراسوند چیست ؟

ژل اولتراسوند چیست؟

ژل اولتراسوند یک ژل بی رنگ و بی بو است که به طور عمده از آب ساخته شده است. این ژل به تنهایی هیچ اثر درمانی ندارد اما برای انتقال جریان به داخل بدن ضروری است به طوریکه بدون استفاده از آن هیچ جریانی به بدن شما نمی رسد. بنابراین استفاده از ژل در حین استفاده از اولتراسوند ضروری است.

برخی از مشکلاتی که با اولتراسوند درمان می شوند شامل:

التهاب تاندون (تاندونیت)

آرتروز

آسیب های رباط ها و لیگامان ها

کشیدگی و آسیب دیدگی های عضلانی

بیمار در هنگام استفاده از اولتراسوند چه احساسی دارد؟

برای انجام درمان با اولتراسوند ابتدا مقداری ژل اولتراسوند روی بدن شما گذاشته می شود. لازم است بدانید که تنظیم پارامترهای دستگاه یک کار تخصصی است و در هر جلسه درمانی و برای هر بیماری متفاوت است. فیزیوتراپیست پس از تنظیم پارامترهای دستگاه، پروب (سر) دستگاه را روی بدن بیمار یعنی منطقه ای که لازم است درمان آنجا صورت پذیرد، قرار می دهد. سپس پروب گرد دستگاه را با حرکت دایره ای شکل در منطقه مورد نظر حرکت می دهد.

شما در هنگام اعمال اولتراسوند معمولا هیچ حسی نخواهید داشت. در بعضی از موارد ممکن است که احساس گرمای خفیف  یا درد مختصر در ناحیه آسیب داشته باشید.

آیا استفاده از اولتراسوند بی خطر است؟

اولتراسوند فیزیوتراپی یک روش درمانی ایمن و بی خطر است. البته شرایطی وجود دارند که بهتر است در آنها اولتراسوند مورد استفاده قرار نگیرد. فیزیوتراپیست به موارد منع کاربرد و احتیاط های استفاده از اولتراسوند آشنا می باشد و در آن موارد از اولتراسوند استفاده نخواهد کرد. از جمله موارد منع مصرف اولتراسوند می توان به کاربرد آن روی نواحی مبتلا به سرطان و یا ناحیه لگن خانم ها باردار و نیز روی صفحات رشد استخوانی کودکان اشاره کرد.

امیدوارم که مطلب فوق پاسخگوی سوالات شما در مورد اولتراسوند فیزیوتراپی باشد. شما می توانید سوالات خود را از کلینیک فیزیوتراپی دکتر راستگو به صورت تلفنی یا حضوری بپرسید.