شماره تماس: 02191302014
پاسخگو همه روزه

درای نیدلینگ

درای نیدلینگ (dry needling) به فارسی سوزن زدن خشک نام دارد. درای نیدلینگ روشی است که فیزیوتراپیست ها از آن برای درمان درد و اختلالات حرکتی استفاده می کنند. در این روش از یک سوزن خشک یعنی سوزن بدون دارو که از روی پوست به نواحی خاصی از عضله فروبرده می شود، استفاده می گردد. واژه های دیگری که توصیف کننده درای نییدلینگ هستند شامل سوزن زدن نقاط ماشه ای و درمان دستی داخل عضلانی می باشند. درای نیدلینگ، طب سوزنی (آکوپانچر) نیست. طب سوزنی روشی بر اساس طب سنتی چینی است که توسط متخصصین طب سوزنی انجام می شود. درای نیدلینگ بخشی از اصول طب مدرن غربی است که اثرات مفید آن در درمان با تحقیقات متعدد به اثبات رسیده است.

نقطه ماشه ای (trigger point) چیست؟

[بازگشت به بالا]

یک نقطه ماشه ای یک باند سفت شده عضله اسکلتی است که در داخل گروه های عضلانی بزرگتر قرار دارد. نقاط ماشه ای ممکن است به لمس حساس باشند. یک نقطه ماشه ای فعال می تواند سبب ارجاع درد در نقاط دیگری از بدن شود. به طور مثال وجود نقاط ماشه ای در گردن می تواند سبب ایجاد سردرد گردد. نقاط ماشه ای اطراف کتف و سینه ممکن است سبب درد ارجاعی ناحیه دست و قفسه سینه شوند. در برخی از مواقع این دردها به علت تشخیص ناصحیح به اشتباه به عنوان سردرد میگرنی یا مشکلات قلبی مورد درمان قرار می گیرند.

چه نوع سوزن هایی برای درای نیدلینگ استفاده می شوند؟

[بازگشت به بالا]

در درای نیدلینگ از سوزن های تو پر و نازک استفاده می شود. این سوزن ها از پوست عبور می کنند و نقاط ماشه ای فاشیایی عضلانی، عضله و بافت همبند را تحریک می کنند. این سوزن ها برای فیزیوتراپیست قابلیت دسترسی به نقاطی را که با دست به راحتی قابل لمس نیستند را فراهم می کنند.

عوارض جانبی و خطرات درای نیدلینگ

[بازگشت به بالا]

در صورتیکه درای نیدلیگ توسط فیزیوتراپیست ذی صلاح و آموزش دیده انجام شود روشی کم خطر است. البته عوارض جانبی خفیف برای درای نیدلینگ شایع هستند. اما عوارض جانبی جدی و شدید متعاقب درای نیدلینگ نادر است. شایع ترین عارضه جانبی در اطراف محل تزریق شامل این موارد هستند:

  • خونریزی
  • کبود شدگی
  • آزردگی موقت

این عوارض طبیعی هستند و همگی معمولا طی 12 تا 24 ساعت پس از انجام درمان برطرف می شود. در صورتیکه برای درای نیدلینگ سوزن غیر استریل به کار برده شود، ممکن است که بیمار در معرض بیماری های منتقل شونده از خون، عفونت، و بیماری ها باشد. لازم است که فیزیوتراپست از سوزن های استریل استفاده کند و آنها را پس از استفاده دور بریزد. لازم است که فیزیوتراپیست قبل از انجام درای نیدلینگ از بیمار شرح حال کامل بگیرد و تاریخچه پزشکی او را بپرسد. همچنین فیزیوتراپیست در هنگام انجام تکنیک درای نیدلینگ لازم است دستکش بپوشد و پوست بیمار را به طور کامل با الکل ضد عفونی کند.

موارد کاربرد درای نیدلینگ

[بازگشت به بالا]

در مواقعی که فیزیوتراپیست ها از درای نیدلینگ استفاده می کنند، درای نیدلینگ یک روش و جزئی از برنامه درمانی وسیع تر بیمار می باشد. در واقع درای نیدلینگ به عنوان بخشی از درمان دستی (منوال تراپی) بیماران مراجعه کننده به فیزیوتراپی است. بنابراین درای نیدلینگ در برخی از برنامه های درمانی همانند فیزیوتراپی کمر، فیزیوتراپی گردن، فیزیوتراپی دست و … ممکن است که لازم باشد. فیزیوتراپیست ها، درای نیدلینگ را با هدف آزادسازی یا غیر فعال کردن نقاط ماشه ای جهت تسکین درد یا بهبود دامنه حرکتی به کار می برند. مطالعات اولیه به این نتیجه رسیدند که درای نیدلینگ کنترل درد را بهبود می بخشد، تانسیون عضلانی را کاهش می دهد، و نقص عملکرد صفحات انتهایی حرکتی عضله (محلی که پیام های عصب به عضله منتقل می شود) را طبیعی می سازد. این ها می توانند به بازگشت سریع تر بیمار بیمار به توانبخشی فعال کمک کنند.

چرا فیزیوتراپیست ها برای انجام درای نیدلینگ مناسب هستند؟

[بازگشت به بالا]

فیزیوتراپیست ها در طول دوران تحصیل دانش کافی در مورد آناتومی بدن به ویژه آناتومی عضلات کسب می کنند. آنها با آناتومی سطحی عضلات یعنی لمس عضلات مختلف از روی بدن آشنا می شوند. فیزیوتراپیست ها همچنین نسبت به بیماری های مختلف عضلانی اسکلتی آشنایی دارند، بدین معنا که آنها می دانند در هر بیماری کدام عضلات درگیر می شوند و می توانند درای نیدلینگ را برای منطقه عضلانی صحیح و با کمترین احتمال آسیب رسانی به بافت های عروقی و عصبی انجام دهند.

موارد منع کاربرد درای نیدلینگ

[بازگشت به بالا]

در موارد زیر بهتر است که از درای نیدلینگ استفاده نشود:

  • کودکان کمتر از 12 سال
  • در 3 ماهه اول بارداری استفاده از درای نیدلینگ در تمام قسمت های بدن ممنوع است
  • بیمارهایی که دوز بالایی از داروهای ضد انعقاد خون همانند وارفارین مصرف می کنند
  • افرادی که ترس از سوزن دارند
  • بیمارانی که مبتلا به عفونت های موضعی یا سیستمیک هستند

کاربرد همزمان درای نیدلینگ با تحریک الکتریکی

[بازگشت به بالا]

تحریکات الکتریکی با تحریک فیبرهای عصبی قطور و سرکوب فیبرهای عصبی نازک تر به کاهش درد کمک می کنند. در واقع سرعت هدایت عصبی فیبرهای عصبی قطور بیشتر از فیبرهای عصبی نازک تر است. بنابراین با فرستادن پیام ها به سیستم عصبی از فیبرهای نازک (فیبرهای منتقل کننده درد) پیشی می گیرند و حس درد کاهش می یابد. درای نیدلینگ خود به تنهایی می تواند یک درمان بسیار موثر باشد. همراه کردن تحریک الکتریکی با درای نیدلینگ می تواند سبب افزایش اثرات درمانی آن در کاهش درد شود. در واقع تحریکات الکتریکی سبب بهبود جریان خون منطقه و اثرات ضد درد می شود و در نتیجه اثر درای نیدلینگ در کاهش درد را طولانی تر می سازد.

جلسات لازم برای درمان با درای نیدلینگ

[بازگشت به بالا]

تعداد جلسات مورد نیاز برای کسب اثرات درمانی مطلوب از هر بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. البته اثرات درای نیدلینگ در کاهش درد معمولا بعد از جلسه اول و دوم درمان مشخص می شود.

هزینه درمان با درای نیدلینگ

[بازگشت به بالا]

درای نیدلینگ به عنوان یکی از درمان های فیزیوتراپی در کتابچه تعرفه های درمانی کشور تعریف شده و دارای تعرفه مشخص به ازای هر جلسه است. البته تحت پوشش بیمه های پایه نیست و به صورت آزاد محاسبه می شود. بیمه های تکمیلی هزینه انجام این درمان را به بیماران پس از تایید توسط فیزیوتراپیست پرداخت می کنند.

درای نیدلینگ برای درمان درد درای نیدلینگ - dyneedling - درای نیدلینگ

درای نیدلینگ برای درمان درد

“در کیلنیک فیزیوتراپی دکتر راستگو همه ملزومات درمان برای شما مهیاست.”