درمان های خانگیدرمانهای فیزیوتراپیفیزیوتراپی پا

علت درد گرفتن مچ پا هنگام پیاده روی

علت درد گرفتن مچ پا هنگام پیاده روی

مچ پا از استخوان های کوچکی تشکیل شده است. این استخوان ها توسط بافت های نرم به هم متصل و مستحکم می شوند. زمانیکه هر کدام از ساختارهای تشکیل دهنده مچ پا آسیب ببینند یا از راستای طبیعی خودشان خارج شوند، می توانند علت درد مچ پا شوند.

علت درد گرفتن مچ پا هنگام پیاده روی - 1 - علت درد گرفتن مچ پا هنگام پیاده روی

علت درد مچ پا هنگام پیاده روی

برخی از مشکلاتی که ممکن است علت درد مچ پا هنگام راه رفتن باشند شامل موارد زیر هستند:

  • نقرس (gout): این بیماری نوعی التهاب مفصل (آرتریت) است. در بیماری نقرس اسید اوریک به مقدار کافی در خون حل نمی شود. اسید اوریک به عوض حل شدن در خون در داخل مفصل به صورت کریستالی ته نشین شده و سبب درد مچ پا هنگام پیاده روی می شود. در این بیماری اغلب بیمار ابتدا در انگشت بزرگ اش درد دارد که به مرور زمان درد به مچ پا و سایر مفاصل نیز می رود.
  • آرتروز (استئوآرتریت) مچ پا: در این بیماری غضروف مفصلی دچار خوردگی و آسیب می شود. این مشکل به ویژه در افرادی که پیر هستند، اضافه وزن دارند یا اینکه در گذشته آسیب هایی در ناحیه مچ پا داشته اند، می تواند علت درد مچ پا هنگام پیاده روی باشد.
  • نوروپاتی محیطی (peripheral neuropathy): آسیب به اعصاب محیطی مچ پا می تواند علت درد مچ پا هنگام راه رفتن گردد. آسیب عصب می تواند متعاقب تومورها، عفونت ها یا بیماری ایجاد شود.

علت درد گرفتن مچ پا هنگام پیاده روی - 2 - علت درد گرفتن مچ پا هنگام پیاده روی

علت درد مچ پا هنگام راه رفتن

مشکلات متعددی از جمله پیچ خوردگی مچ پا (ankle sprain)، شکستگی، پارگی یا کشیدگی می تواند علت درد ناحیه پشتی مچ پا هنگام راه رفتن شود. شرایط زیر می توانند سبب این گونه دردها شوند:

  • پارگی تاندون آشیل (Achill tendon rupture): اغلب در ورزش های شدید همانند دویدن، رخ می دهد. پارگی تاندون آشیل در حوادثی همانند افتادن در چاله هنگام راه رفتن یا دویدن روی سطوح ناهموار محتمل است. علاِم پارگی تاندون آشیل شامل ناتوانی در وزن اندازی روی کف پا، درد پشت ساق پا و درد و تورم مچ پا است.
  • التهاب بورس (بورسیت) های مچ پا: بورس ها، بالشتک های ژله ای در اطراف مفصل هستند. بورس های مچ پا از تاندون آشیل محافظت می کنند و از ساییدگی آن پیشگیری می نمایند. در هنگام استفاده بیش از اندازه یا فعالیت شدید ممکن است بورس ملتهب یا پاره شود. علاِم بورسیت مچ پا شامل درد پاشنه پا، درد هنگام راه رفتن روی پنجه پا و تورم یا قرمزی پوست پشت پاشنه پا هستند.
  • التهاب تاندون (تاندونیت آشیل): استفاده بیش از حد یا کشیدگی شدید تاندون آشیل می تواند سبب تاندونیت شود. علایم تاندونیت آشیل شامل سفتی، حساسیت به لمس و درد خفیف یا شدید در پشت مچ پا و یا ساق پا هستند.

علت درد گرفتن مچ پا هنگام پیاده روی - 3 - علت درد گرفتن مچ پا هنگام پیاده روی

درد گرفتن مچ پا هنگام دویدن

اگر در هنگام دویدن مچ پای شما درد می گیرد می تواند نشانه التهاب تاندون (تاندونیت) باشد. التهاب تاندون مچ پا اغلب به دلیل استفاده بی رویه از تاندون در حین دویدن های مکرر می باشد. یکی دیگر از دلایل شایع درد گرفتن مچ پا، دویدن طولانی بعد از یک دوره بی تحرکی یا کم تحرکی است. در این مورد به دلیل اعمال فشار به بافت های ناآماده آسیب و درد ایجاد می شود. شایع ترین علل درد گرفتن مچ پا هنگام دویدن شامل موارد زیر است:

  • تاندونیت عضله تیبیالیس پوستریور (posterior tibial tendonitis): شایع ترین تاندونیت مچ پا است و در نتیجه پارگی های جزئی در این تاندون رخ می دهد. محل شایع برای درد ناشی از این تاندونیت در پشت یا پایین قوزک داخلی مچ پا است.
  • شکستگی های استرسی (stress fracture): در اثر ترک های کوچکی که در استخوان پدید می آیند، ایجاد می شود. این مشکل در نتیجه نیرو و ضربه های مداوم در استخوان هنگام دویدن های طولانی و مداوم بوجود می آید.

درد مچ پا را چگونه از بین ببریم؟

اگر در هنگام راه رفتن درد شدید مچ پا دارید، لازم است که آن را مداوا کنید. احتمال دارد که مفصل مچ پا یا تاندون آشیل شما آسیب دیده باشد. اگر درد مچ پای شما خفیف است و سابقه پیچ خوردگی ندارید، احتمالا درمان های خانگی برای مداوای شما کافی هستند. استفاده از یخ، استراحت دادن، بالا گذاشتن پا (برای کاهش تورم)، مالیدن پمادهای تسکین دهنده درد و تورم و خوردن داروهای مسکن و ضد التهاب از جمله درمان های خانگی برای از بین بردن درد مچ پا هستند.

اگر آسیب وارد شده به مچ پا شدید باشد یا اگر با گذشت چند روز از انجام درمان های خانگی درد و تورم مچ پای شما خوب نشد، لازم است که برای بررسی و درمان مناسب نزد متخصص بروید.

علت درد گرفتن مچ پا هنگام پیاده روی - 4 - علت درد گرفتن مچ پا هنگام پیاده روی

بهترین مسکن برای درد مچ پا

داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) اغلب برای کاهش درد و التهاب آرتروز مچ پا تجویز می شوند. این داروها نیاز به نسخه ندارند. ایبوبروفن، آسپرین و ناپروکسن از جمله این داروها هستند. کاهش درد، تورم و التهاب ناشی از آرتزوز از تاثیرات این داروها هستند. البته با استفاده طولانی مدت داروهای NSAID خطر ابتلا به مشکلات معده ای روده ای وجود دارد.

حرکات ورزشی برای درد مچ پا

مچ پا یک مفصل اصلی تحمل کننده وزن در بدن است. تحقیقات نشان می دهد که 30 تا 70 درصد افراد متعاقب آسیب دیدگی مچ پا مبتلا به بی ثباتی مزمن مچ پا می شوند. زیرا متعاقب آسیب، مچ پا ضعیف شده و مستعد به مشکل مجدد می گردد.

به همین خاطر است که پس از هرگونه آسیبی به مچ پا لازم است که درمان و تقویت گردد تا خطر آسیب مجدد آن کاسته شود. فیزیوتراپیست شما با توجه به نوع آسیب مچ پای شما و شدت آن در مورد حرکات ورزشی مناسب برای درد مچ پا به شما آموزش های لازم را می دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری؟ با ما گفتگو کن