شماره تماس: 02191302014
پاسخگو همه روزه

درمان خانگی خار پاشنه

خار پاشنه (heel spur) همان برجستگی کوچک استخوانی ایجاد شده در کف پا و جلوی استخوان پاشنه پا است که تنها در عکس رادیوگرافی قابل مشاهده است.

در اغلب مواقع خار پاشنه با مشکل دیگری به نام پلانتار فاشیاتیس (Plantar Faciatis) یا همان التهاب فاشیای کف پا همراه است. فاشیای کف پا ساختاری است که در کف پا پاشنه را به سینه پا متصل می کند و سبب حفظ قوس کف پا می شود.

برخی از مواقع به رغم وجود خار پاشنه بیمار درد ندارد اما اگر محل ایجاد خار ملتهب شود، خار پاشنه می تواند سبب درد گهگاهی یا مزمن به ویژه در هنگام راه رفتن و دویدن شود. علت درد، وجود خار پاشنه نیست بلکه آسیب بافت نرم اطراف آن است.

درمان خار پاشنه پا درمان خار پاشنه - 1 - درمان خار پاشنه

بسیاری از افراد مبتلا به خار پاشنه و التهاب فاشیای کف پا دردشان را همانند یک چاقو یا میخی که با بیدار شدن و ایستادن برروی پا در صبح گاه به کف پایشان فرو می رود یعنی همانند یک درد تیز (sharp pain) توصیف می کنند. این درد در مابقی ساعات روز به درد مبهم تبدیل می شود.

در صورت وجود درد در کف پا لازم است که به پزشک مراجعه کنید تا با معاینه و بررسی های لازم مشکل شما تشخیص داده شود، زیرا درد کف پا می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. در صورتیکه علت درد شما خار پاشنه است درمان های دارویی، استفاده از کفی و کفش مناسب و فیزیوتراپی از جمله درمان های اولیه مشکل شما هستند. در این مقاله در مورد درمانهایی که شما می توانید در منزل برای درمان خار پاشنه انجام دهید توضیح داده می شوند:

کمپرس سرد

سرما درمانی سبب کاهش التهاب ایجاد شده در کف پای بیمار می شود. یک کیسه یخ را داخل یک پارچه بپیچید و آن را زیر پاشنه پا بگذارید. زمان سرما درمانی ۱۰ دقیقه است و بهتر است در طول روز هر ۳ ساعت یکبار تکرار شود. می توان به جای آب یخ زده از پک های ژلی یخ (cold pack) که در داروخانه ها فروخته می شوند نیز استفاده کرد این پک ها بعد از هر بار استفاده باید در فریزر گذاشته شوند.

درمان خار پاشنه درمان خار پاشنه - 2 300x300 - درمان خار پاشنه

درمان خار پاشنه با صابون

هر چند که برخی از سودجویان ادعا می کنند که قادر به درمان خار پاشنه با صابون هستند، ولی تاکنون چنین درمانی برای خار پاشنه تعریف و بررسی نشده است.

ماساژ کف پا

با انجام ماساژ کف پا درد شما کاهش می یابد. ماساژ کف پا می توانید با دست انجام دهید. شما همچنین می توانید کف پایتان را با غلطاندن یک توپ کوچک یا یک بطری پر در زیر پا ماساژ دهید. برای این کار روی صندلی بنشینید و توپ را به کف پا فشار دهید و همزمان به جلو و عقب حرکت دهید.

درمان خار پاشنه - 3 300x225 - درمان خار پاشنه

استفاده از کفش و کفی مناسب

پوشیدن کفی مناسب برای خار پاشنه در داخل کفش به صورت مداوم برای بیمار حداقل تا 3 ماه ضرورت دارد. تجویز این کفی ها توسط فیزیوتراپیست یا پزشک انجام می شود. بهتر آن است که بیمار از کفش مناسب و کفی تجویز شده در تمامی ساعات شبانه روز (در منزل و خارج از آن) نیز استفاده کند.

پوشیدن کفش پاشنه بلند و پنجه باریک برای افراد مبتلا به خار پاشنه ممنوع است. این بیماران لازم است که کفشی با کف نرم و پنجه پهن بپوشند.

درمان خار پاشنه - 4 300x200 - درمان خار پاشنه

ورزش های کششی

کشش عضلات و بافت های کف پا و پشت ساق پا به عنوان اولین درمان های خار پاشنه محسوب می شوند. لازم است که با بهبود بیمار این تمرین ها پیشرفته تر شوند. این تمرین های کششی، سبب باز گرداندن انعطاف پذیری بافت های کوتاه شده می گردند. لازم است که تمرین ها حداقل ۸ هفته متوالی انجام شوند. تصویر چند نمونه ساده از این تمرین ها در اینجا نشان داده شده است.

درمان خار پاشنه - 5 300x300 - درمان خار پاشنه

ورزش های تقویتی پا

تقویت عضلات کف پا به بهبود عملکرد کف پا و نگهداری بهتر قوس کف پایی توسط عضلات کف پا کمک می کند. این ورزش ها ساده هستند و در هر زمانی و بدون نیاز به تجهیزات خاصی قابل انجام می باشند. به طور مثال چنگ زدن یک ملافه نازک با انگشتان کف پا و یا رسم حروف انگلیسی در هوا با انگشتان پا از جمله این ورزش ها هستند. برای اثربخشی لازم است که این ورزش ها هر روز ۳۰ مرتبه و برای ۸ هفته متوالی انجام شوند.

کاهش وزن

از عوامل مستعد کننده برای ایجاد خارپاشنه، اضافه وزن و چاقی هستند. با کاهش وزن میزان فشار اعمال شده روی پا کمتر می شود و بهبود سرعت می یابد.

تغییر سبک زندگی

خارپاشنه در افرادی که به مدت طولانی می ایستند و نیز در دوندگان شایع می باشد. برای درمان لازم است که بیمار در مدت درمان تا جای ممکن زمان ایستادن و راه رفتن یا به عبارت دیگر زمان تحمل وزن روی پا را کاهش دهد.