شماره تماس: 22398244
پاسخگو همه روزه

درمان خانگی کمردرد

شاید هنگام بلند کردن بار سنگین بدجوری خم شدید یا اینکه آرتروز کمر دارید.

دلیل کمردرد شما هر چه که باشد هنگام کمردرد حرکت کردن برای شما مشکل است. تقریبا هر یک نفر از ۴ نفر به تازگی کمردرد داشته اند و تقریبا همه می توانند انتظار کمردرد در یک مقطع از زندگی شان را داشته باشند.
کمردرد در پاره ای از مواقع بسیار جدی است به طوریکه شما آسیب دیده اید و احساس بی حسی و ضعف و گزگز در پا دارید. در این حالت حتما لازم است که به پزشک مراجعه کنید. اما برای کمردردهای معمولی و خفیف درمان های ساده خانگی وجود دارد که در این مقاله توضیح داده می شوند.
استفاده از سرما (یخ):

در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول آسیب یخ بهترین درمان است زیرا باعث کاهش التهاب می شود. هر چند که ممکن است شما تمایل به استفاده از گرما داشته باشید زیرا گرما درد را کم می کند و به شل کردن عضله کمک می کند اما گرما التهاب را افزایش می دهد. پس از گذشت ۴۸ ساعت اگر بخواهید می توانید از گرما استفاده کنید. چه گرما و چه سرما را پس از ۲۰ دقیقه متوقف کنید تا پوست شما استراحت کند.
به حرکت کردن ادامه دهید:

ستون فقرات همانند سایر قسمت های بدن برای حرکت کردن هستند. فعالیت های روزمره تان را انجام دهید. تختخواب تان را مرتب کنید‌‌‌ سر کار بروید و برای قدم زدن بیرون بروید. ورزش های هوازی همانند شنا کردن دوچرخه سواری و پیاده روی برای تحرک بیشتر شما و ستون فقرات تان مفید هستند. فقط زیاده روی نکنید. هنگامیکه کمرتان آزرده است نیازی به انجام دوی ماراتون نیست.
عضلات تان را تقویت کنید:

زمانیکه کمردرد دارید با تمرین دادن عضلاتی که از کمر شما حمایت می کنند همانند فیله های پشت می توانید از ابتلای مجدد به کمردرد پیشگیری کنید. این عضلات به شما کمک می کنند تا ستون فقرات شما راستای مناسب داشته باشد. داشتن عضلات قوی در لگن و شکم و ران سبب ایجاد ثبات بیشتر برای کمر می شود. ورزش های دراز و نشست و بالا آوردن جفت پا از روی زمین در حالت طاق باز برای کمردرد مضر هستند زیرا در حقیقت کشش زیادی به کمرتان می آورند.
انجام حرکات کششی:

تمام روز پشت میز قوز نکنید. هر ۲۰ دقیقه یکبار بلند شوید و حرکات کششی انجام دهید. اکثر ما بیشتر زمان روز را پشت میز قوز می کنیم. لازم است که در طول روز از جایمان برخیزیم و کمرمان را کشش دهیم. انجام کشش برای پاها نیز مهم است. برخی از افراد مبتلا به کمردرد با انجام کشش منظم همانند ورزش یوگا کمردردشان بهبود می یابد.
به ارگونومی توجه کنید:

محیط کارتان را طوری بچینید که لازم نباشد برای دیدن مانیتور کامپیوتر به جلو خم شوید. یا برای گرفتن موس کامپیوتر به یک طرف خم شوید. صندلی کارتان را طوری انتخاب کنید که از کمرتان حمایت کند و کف پایتان روی زمین قرار گیرد.
مراقب وضعیت بدنی تان باشید: قوز کردن تحمل وزن توسط کمر را سخت تر می کند. به خصوص هنگام بلند کردن بار مراقب وضعیت بدنی تان باشید. هرگز از کمر به جلو خم نشوید و در عوض از زانوها خم و راست شوید.
کفش پاشنه کوتاه بپوشید:

کفش پاشنه ده سانتی خود را دربیاورید و یک کفش با پاشنه تخت یا پاشنه کمتر از ۳ سانتی متر بپوشید. کفش پاشنه بلند وضعیت بدنی شما را بی ثبات می کند و فشار زیادی بر مهره های کمری می آورد.