شماره تماس: 02122398250
پاسخگو همه روزه

درمان خانگی کمردرد

شاید هنگام بلند کردن بار سنگین بدجوری خم شدید یا اینکه آرتروز کمر دارید.

دلیل کمردرد شما هر چه که باشد هنگام کمردرد حرکت کردن برای شما دشوار است. تقریبا یک نفر از هر ۴ نفر به تازگی کمردرد داشته است و تقریبا همه می توانند انتظار کمردرد در یک مقطع از زندگی شان را داشته باشند.

درمان خانگی کمردرد درمان خانگی کمردرد - darmankhanegi 1 300x200 - درمان خانگی کمردرد

درمان کمردرد در پنج دقیقه

در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول آسیب استفاده از کیسه سرما (یخ) بهترین و سریع ترین درمان است، زیرا سرما خاصیت ضدالتهابی دارد. با اعمال سرما روی کمر پس از پنج دقیقه کمردردتان ساکت می شود، البته لازم است که اعمال سرما را تا 12 دقیقه ادامه دهید. هر چند ممکن است شما تمایل به استفاده از گرما داشته باشید، زیرا گرما درد را کم می کند و به شل کردن عضله کمک می کند، اما  از آنجا که گرما التهاب را افزایش می دهد در روزهای اول درد و آسیب مناسب نیست. پس از گذشت ۴۸ ساعت از شروع درد یا آسیب اگر بخواهید می توانید از گرما استفاده کنید. کاربرد گرما را پس از ۲۰ دقیقه متوقف کنید تا پوست شما استراحت کند.
به حرکت کردن ادامه دهید

ستون فقرات همانند سایر قسمت های بدن برای حرکت است. فعالیت های روزمره تان را انجام دهید. تختخواب تان را مرتب کنید‌‌‌ سر کار بروید و برای قدم زدن بیرون بروید. ورزش های هوازی همانند شنا کردن، دوچرخه سواری و پیاده روی برای تحرک بیشتر شما و ستون فقرات تان مفید هستند. فقط زیاده روی نکنید. هنگامیکه کمرتان آزرده و دردناک است، استراحت طولانی لازم نیست، تنها فعالیت های روزانه خود را تعدیل کنید.

آموزش درمان کمردرد با ورزش

زمانیکه کمردرد دارید با تمرین دادن عضلات حمایت کننده کمر، همانند فیله های پشت، می توانید از ابتلای مجدد به کمردرد پیشگیری کنید. این عضلات به شما کمک می کنند تا ستون فقرات شما راستای مناسب داشته باشد. داشتن عضلات قوی در لگن، شکم و ران سبب ایجاد ثبات بیشتر برای کمر می شود. در نظر داشته باشید که هر ورزشی برای بیمار مبتلا به کمردرد مناسب نیست. به طور مثال ورزش های دراز و نشست و بالا آوردن جفت پا از روی زمین در حالت طاق باز برای کمردرد مضر هستند، زیرا این ورزش ها فشار زیادی به کمر و دیسک های بین مهره ای می آورند.

درمان کمردرد در پنج دقیقه درمان خانگی کمردرد - darman khanegi kamardard 2 300x169 - درمان خانگی کمردرد

حرکات اصلاحی کمردرد

در افرادیکه دچار گودی کمر زیاد، قوز بیش از حدپشتی یا اسکلیوز (انحراف طرفی ستون فقرات) هستند، لازم است که حرکات اصلاحی کمردرد را انجام دهند. البته باید در نظر داشت که برای اصلاح ساختار بدنی انجام منظم حرکات اصلاحی برای حداقل 3 ماه ضرورت دارد.

بهترین ورزش برای کمردرد

تمام روز پشت میز قوز نکنید. هر ۲۰ دقیقه یک بار بلند شوید و حرکات کششی انجام دهید. اکثر ما بیشتر زمان روز را پشت میز با وضعیت بدنی نامناسب می نشینیم. لازم است که در طول روز هر 30 دقیقه یک بار از جای مان برخیزیم و کمرمان را کشش دهیم. انجام حرکات کششی برای پاها نیز مهم است. از آنجا که آسیب موجود در کمر بیماران یکسان نیست،بهترین ورزش برای درمان کمردرد در بیماران مختلف متفاوت است. برخی از افراد مبتلا به کمردرد با انجام کشش منظم همانند ورزش یوگا کمردردشان بهبود می یابد.

درمان سنتی کمردرد

برخی از روش های سنتی مانند روغن مالیدن و استفاده از بادکش (کاپینگ) نیز برای درمان کمردرد می توانند مفید باشند. بادکش به دو صورت بادکش گرم و سرد قابل انجام است. فواید بادکش کمر در تسکین دردهای ناشی از گرفتگی عضلانی به اثبات رسیده است. درمان سیاتیک با بادکش نیز جزو درمان های سنتی محسوب می شود.

درمان کمردرد برای همیشه

بهترین راه درمان کمردرد برای همیشه، پیشگیری از ابتلا است. تغییرات مناسب در ارگونومی منزل و محل کار برای پیشگیری از کمردرد بسیار موثر است. محیط کارتان را طوری بچینید که لازم نباشد برای دیدن مانیتور کامپیوتر به جلو یا برای گرفتن موس کامپیوتر به یک طرف خم شوید. صندلی کارتان را طوری انتخاب کنید که پشتی صندلی قوس کمرتان را پر کند (بدین صورت از مهره های کمری حمایت می شوند)  و کف پایتان روی زمین قرار گیرد.
مراقب وضعیت بدنی تان باشید: با قوز کردن، فشار زیادی به مهره های کمر می آید. به خصوص هنگام بلند کردن بار مراقبت از وضعیت بدنی صحیح بسیار مهم است. هرگز از کمر به جلو خم نشوید و در عوض از زانوها خم و راست شوید. بار مورد نظر باید محل گرفتن (دستگیره) خوبی داشته باشد. هنگام بلند کردن بار، آن را تا جای ممکن به بدن خود نزدیک کنید.

درمان کمردرد در زنان

خانم ها بیشتر مستعد ابتلا به برخی از مشکلات کمر هستند. به علاوه در خانم ها کمردرد با گذشت زمان بیشتر احتمال دارد که مزمن شود. از جمله انواع کمردرد در زنان می توان از مشکلات مرتبط با پس از یائسگی در کمر نام برد.

کفش پاشنه ده سانتی خود را دربیاورید و یک کفش با پاشنه تخت یا پاشنه کمتر از ۳ سانتی متر بپوشید. کفش پاشنه بلند وضعیت بدنی شما را بی ثبات می کند و فشار زیادی بر مهره های کمری می آورد. برای درمان کمردرد در زنان، کفش هایی که پاشنه شان به صورت یکسره (لژ) است، نسبت به کفش های پاشنه باریک مزیت دارند.

درمان خانگی دیسک کمر

پنج مهره کمری داریم. مابین مهره ها دیسک ها قرار دارند. دیسک های کمری در صورتیکه دچار برجستگی یا پارگی شوند، ممکن است سبب ایجاد علایمی همانند کمردر، پادرد، درد تیرکشنده در پا (درد سیاتیک)، بی حسی، خواب رفتگی و یا حس مورمور در انگشتان پا و ضعف عضلات پا گردند. چند روش موثر برای درمان خانگی دیسک کمر استفاده از گرما یا سرما (با هر کدام که حس بهتری دارید)، استفاده از کمربند، انجام حرکات کششی ملایم و استفاده از دستگاه فیزیوتراپی خانگی است.