درمانهای فیزیوتراپیفیزیوتراپی پا

پیچ خوردگی مچ پای کودک

پیچ خوردگی مچ پای کودک

پیچ خوردگی مچ پا یکی از شایع ترین آسیب ها در کودکان است. مچ پا از ۳ استخوان و چند رباط ها ساخته شده است. این رباط ها بافت سفت کششی هستند که استخوان ها را در کنار هم نگه می دارند و حرکت بی رویه مفصل مچ پا را متوقف می کنند.

پیچ خوردگی مچ پا معمولا در زمان حرکت یا پیچش ناگهانی رخ می دهد و باعث کشیدگی بیش از حد رباط ها می شود. این حادثه سبب پارگی و خونریزی در اطراف مفصل مچ پا می شود. خونریزی ایجاد شده با ورم و کبودی نمایان می شود. احتمال بروز این حرکات آسیب زا زمانیکه کودک در حال دویدن، پریدن یا تغییر سریع مسیر حرکت مثلا در بازی بسکتبال یا فوتبال است، بیشتر می باشد.

پیچ خوردگی مچ پای کودک پیچ خوردگی مچ پای کودک - 1 e1596414878410 - پیچ خوردگی مچ پای کودک

علایم پیچ خوردگی مچ پای کودک

اگر مچ پای کودک شما پیچ خورده باشد، ممکن است علایم زیر را داشته باشد:

  • تورم که طی چند دقیقه تا چند ساعت پس از آسیب رخ می دهد. تورم به علت آسیب بافت نرم ایجاد می شود
  • درد در اطراف قوزک خارجی مچ پا
  • کبودی که معمولا پس از گذشت دو تا سه روز از آسیب پدیدار می شود

درمان خانگی پیچ خوردگی مچ پای کودک

اگر پای کودک شما در خانه دچار پیچ خوردگی شد، شما می توانید با اصول کمک های اولیه همانند استفاده از یخ، بانداژ فشاری، بالا گذاشتن پا و استراحت، درمان سریع پیچ خوردگی مچ پا را برای کودک خود انجام دهید. لازم است که این درمان ها را بلافاصله بعد از آسیب شروع کنید و برای دو تا سه روز بعد نیز ادامه دهید. در ادامه این مقاله در مورد درمان های خانگی پیچ خوردگی مچ پا توضیح داده می شود.

استراحت: پای آسیب دیده را استراحت دهید و از انجام  فعالیت های درد زا، اجتناب کنید. اگر کودک شما نمی تواند راه برود، باید از عصاهای زیر بغلی استفاده کند. شما می توانید عصای زیر بغلی را از داروخانه بخرید یا از یک نفر امانت بگیرید.

یخ گذاری: بر روی ناحیه آسیب دیده برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه یخ بگذارید. هرگز یخ را به صورت مستقیم روی پوست نگذارید زیرا یخ پوست را می سوزاند. شما می توانید مقداری یخ خورد شده و آب را در درون یک بسته کیسه بریزید و آن را در داخل یک پارچه نازک یا رو بالشتی بپیچید و روی پوست بگذارید. برای دو تا سه روز هر ۴ ساعت یکبار روی منطقه آسیب دیده یخ بگذارید.

بانداژ فشاری: از باند کشی به صورتی که زیاد محکم نباشد که گردش خون را متوقف سازد و سبب درد بیشتر شود استفاده کنید. همانطور که در تصویر مشخص شده است، بانداژ باید از بالای مفصل مچ تا پایین پا را بپوشاند. انگشتان پا را داخل بانداژ نبرید.

پیچ خوردگی مچ پای کودک پیچ خوردگی مچ پای کودک - 2 - پیچ خوردگی مچ پای کودک

بالا گذاشتن پا: هر زمان که مقدور است مچ پا را بالا بگذارید تا ورم آن کم شود. مثلا در هنگام تلویزیون دیدن، مطالعه یا استراحت با استفاده از یک بالش پای آسیب دیده کودک خود را بالا بگذارید.

برای کاهش درد بعضی از کودکان دارو نیاز است . در بیشتر مواقع استامینوفن کافی است . دارو های ضد التهابی ممکن است که درد را کاهش دهند، اما خوردن این داروها برای همه کودکان مناسب نیست. شما می توانید از پزشک برای تجویز دارو مشاوره بگیرید. دوز مناسب دارو برای کودک را پزشک تعیین می کند. پماد برای پیچ خوردگی مچ پا نیز می توان استفاده کرد. مالیدن پماد پیروکسیکام یا دیکلوفناک روی مچ پا برای چند بار در روز مفید است.

لازم است کودک در  دو سه روز اول بعد از اسیب از موارد زیر اجتناب کند:

  • گرما: ( به طور مثال کیسه گرم یا حمام گرم) این کار باعث افزایش گردش خون و بدتر شدن ورم می شود
  • آسیب مجدد: با دقت در حرکات و عدم وزن اندازی، مفصل مچ پا را از ایجاد اسیب مجدد محافظت کنید
  • ماساژ: ماساژ مچ پا با افزایش گردش خون ورم را بدتر می کند

ورزش های مچ پا

کودکتان را برای انجام ورزش ها و کشش ملایم مچ پا تشویق کنید. این ورزش ها باید تقریبا بلافاصله بعد از اسیب شروع شوند تا مفصل سفت نگردد. در ادامه مقاله ورزش های مناسب برای پیچ خوردگی مچ پا را توضیح می دهم.

ورزش اول: همانند تصویر در وضعیت نشسته قرار بگیرید و با استفاده از مچ و انگشتان پا شکل حروف انگلیسی را روی هوا بکشید این حرکت را برای ۲۰ بار تکرار کنید.

پیچ خوردگی مچ پای کودک پیچ خوردگی مچ پای کودک - 3 300x169 - پیچ خوردگی مچ پای کودک

ورزش دوم:  بنشینید و پای خود را دراز کنید. سپس روی پای آسیب دیده را تا جای ممکن به سمت خودتان بکشید و برای ۳۰ شماره پا را در این وضعیت نگه دارید. این ورزش را برای ۵ مرتبه تکرار کنید.

پیچ خوردگی مچ پای کودک - 4 - پیچ خوردگی مچ پای کودک

ممکن است کودک در ابتدا با انجام ورزش ها کمی درد داشته باشد . اگر کودکتان درد زیادی داشت استراحت بیشتری نیاز دارد .اگر  درد قابل تحمل بود راه رفتن روی مچ پا بعد از گذشت دو سه روز از آسیب انجام شود . ورزش های مچ پا روند ترمیم را سریع تر خواهند کرد .

پس از گذشت دو تا سه هفته از پیچ خوردگی مچ پا  ترمیم رخ می دهد. زمان ترمیم بستگی به سن کودک، سلامتی عمومی وی و شدت آسیب دارد.

برای پیشگیری از پیچ خوردگی مجدد مچ پا لازم است که کودک قبل از شروع ورزش، بدن اش را گرم کند و  اطمینان یابید که کفش مناسب ورزش پوشیده باشد.

نکات کلیدی که لازم است در نظر بگیرید:

  • پیچ خوردگی مچ پا یک آسیب شایع در کودکان است
  • در صورتیکه مراقبت مناسب انجام شود، درد و التهاب ناشی از پیچ خوردگی مچ پا باید طی دو تا سه روز بعد از آسیب برطرف شود
  • درمان پیچ خوردگی مچ پا شامل استفاده از یخ، استراحت دادن، بانداژ فشاری، بالا قرار دادن پا و انجام ورزش های مچ پا می باشند
  • در صورتیکه کودک شما نمی تواند روی پایش وزن بیندازد یا اینکه شما نمی توانید دردش را کنترل کنید و یا اینکه پایش بهتر نمی شود برای مشاوره نزد پزشک یا فیزیوتراپیست بروید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری؟ با ما گفتگو کن