خدمات مادرمانهای فیزیوتراپیفیزیوتراپی پافیزیوتراپی زانو

آیا برای پارگی مینیسک به جراحی نیاز دارم؟

جراحی پارگی مینیسک

پارگی مینیسک به جراحی نیاز دارد؟

مابین استخوان های ران و ساق پا، شما دو دیسک به شکل نعل اسب از غضروف (بافت نرم) دارید. اینها مینیسک نامیده می شوند ومانند ضربه گیر برای استخوان های شما هستند. مینیسک ها همچنین به ثابت نگه داشتن زانوی شما کمک می کنند.

ورزشکارانی که ورزش های برخوردی مانند فوتبال و هاکی انجام می دهند مستعد پارگی مینیسک هستند.

این آسیب همچنین می تواند زمانی که زانو می زنید، چمباتمه می زنید، یا چیزی سنگین بلند می کنید، ایجاد شود. با افزایش سن، زمانی که استخوان ها و بافت های اطراف زانو شروع به فرسودگی می کنند، خطر آسیب دیدگی افزایش می یابد.

اگر مینیسک خود را پاره کنید، ممکن است پای شما متورم شود و احساس سفت شدن داشته باشید. ممکن است هنگام چرخاندن زانو احساس درد کنید یا نتوانید پای خود را به طور کامل صاف کنید.

آیا برای پارگی مینیسک به جراحی نیاز دارم؟ - 1 - آیا برای پارگی مینیسک به جراحی نیاز دارم؟

درمان پارگی منیسک زانو

درمان پارگی منیسک به اندازه پارگی، نوع آن و محل قرارگیری آن در غضروف بستگی دارد. به احتمال زیاد، پزشک به شما توصیه می کند که استراحت کنید، از مسکن استفاده کنید و یخ را روی زانوی خود بگذارید تا تورم کاهش یابد. آنها همچنین ممکن است فیزیوتراپی را پیشنهاد کنند. فیزیوتراپی به کاهش تورم، بهبود آسیب، تقویت عضلات اطراف زانو و ثابت نگه داشتن آن کمک می کند.

اگر این درمان ها مؤثر نبودند – یا اگر آسیب شما شدید است – ممکن است جراحی را توصیه کنند. برای اطمینان، پزشک شما احتمالاً روش های تصویربرداری مانند ام آر آی انجام خواهد داد و ممکن است با آرتروسکوپ به پارگی نگاه کنند. آرتروسکوپ یک ابزار نازک است که در انتهای آن یک دوربین و نور وجود دارد. این کار به پزشکان اجازه می دهد تا داخل مفاصل شما را ببینند.

آیا پارگی منیسک زانو ترمیم می شود؟

اگر معاینه پزشک نشان داد که پارگی مینیسک شما خفیف است (گرید ۱ یا ۲)، ممکن است نیازی به جراحی نداشته باشید. اگر پارگی منیسک گرید ۳ باشد، احتمالا پزشک شما ممکن است یکی از موارد زیر را انجام می دهد:

آرتروسکوپی ترمیمی: پزشک برش های کوچکی در زانوی شما ایجاد می کند و از طریق آنها یک آرتروسکوپ را وارد می کنند تا پارگی را به خوبی ببینند. سپس دستگاه های کوچکی را که شبیه دارت هستند در امتداد پارگی قرار می دهند تا آن را بخیه بزند. بدن شما به مرور زمان اینها را جذب خواهد کرد.

منیسککتومی جزئی با آرتروسکوپی: پس از انجام مراحل قبل، پزشک شما تکه ای از منیسک پاره شده را برمی دارد تا زانوی شما بتواند به طور طبیعی عمل کند.

منیسککتومی کامل آرتروسکوپی: در طول این روش، پزشک کل منیسک را بر می دارد.

آیا برای پارگی مینیسک به جراحی نیاز دارم؟ - 2 - آیا برای پارگی مینیسک به جراحی نیاز دارم؟

عوارض جراحی منیسک زانو

ترمیم مینیسک یک جراحی کم خطر است و عوارض آن نادر است. از جمله عوارض جراحی ترمیم منیسک ممکن است شامل آسیب به أعصاب، پوست، عفونت و سفتی زانو باشند. پزشک شما ممکن است برای کمک به جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند. آنها همچنین ممکن است جوراب های فشرده را برای کمک به جلوگیری از لخته شدن خون تجویز کنند.

مدت زمان ریکاوری بعد از جراحی منیسک چقدر است؟

بعد از جراحی، برای ثابت نگه داشتن زانوی خود ممکن است مجبور شوید از بریس یا گچ استفاده کنید. همچنین احتمالاً باید حداقل یک ماه از عصا استفاده کنید تا وزن تان را از زانو نگذارید.

پزشک ممکن است فیزیوتراپی را به عنوان بخشی از بهبودی شما توصیه کند. فیزیوتراپی به ترمیم سریع تر و به افزایش دامنه حرکتی شما و به قوی تر شدن زانوی شما کمک می کند. پس از جراحی، فیزیوتراپیست تمرین هایی را که می توانید در خانه انجام دهید به شما آموزش می دهد.

اگر منیسککتومی جزئی یا کامل انجام دهید، می توانید انتظار داشته باشید که بهبودی شما حدود یک ماه طول بکشد. اگر مینیسک شما ترمیم شد، ممکن است ریکاوری تا ۳ ماه طول بکشد.

مانند بسیاری از آسیب های زانو، پارگی مینیسک می تواند دردناک و ناتوان کننده باشد. متأسفانه این آسیب کاملاً رایج است. در واقع، پارگی منیسک یکی از شایع ترین آسیب های غضروف زانو است.

آیا برای پارگی مینیسک به جراحی نیاز دارم؟ - 3 - آیا برای پارگی مینیسک به جراحی نیاز دارم؟

چگونه می توانم از پارگی مینیسک جلوگیری کنم؟

از آنجا که پارگی منیسک معمولا در نتیجه تروما رخ می دهد، پیشگیری از پارگی منیسک سخت است. اما برخی اقدامات احتیاطی ممکن است خطر آسیب دیدگی زانو را کاهش دهند. برای پیشگیری از پارگی منیسک شما باید:

با تمرینات منظم عضلات ران خود را قوی نگه دارید. انجام اقدامات زیر در پیشگیری از پارگی منیسک موثر هستند:

قبل از شرکت با فعالیت های سبک بدن خود را گرم کنید

بین تمرینات به بدن خود زمان استراحت بدهید. عضلات خسته می توانند خطر آسیب را افزایش دهند

اطمینان حاصل کنید که کفش‌های شما از ساپورت کافی برخوردار بوده و  مناسب هستند

انعطاف پذیری تان را حفظ کنید

هرگز شدت تمرین خود را به طور ناگهانی افزایش ندهید. تغییرات شدت تمرین را به آرامی انجام دهید

آیا می توانم به جای جراحی منیسک، فیزیوتراپی انجام دهم؟

فیزیوتراپی اغلب بخشی از چیزی است که پزشکان آن را “درمان محافظه کارانه” می نامند تا از جراحی، حداقل در مراحل اولیه اجتناب شود. افرادی که میانسال هستند یا مبتلا به آرتروز می باشند، اغلب منیسک را به دلیل فرسودگی پاره می کنند. فیزیوتراپی برای آنها، ممکن است به اندازه جراحی موثر باشد.

حتی اگر جوان تر هستید، تناسب اندام دارید و ورزشکار هستید، رویکرد محافظه کارانه اغلب اقدام خوبی برای شروع درمان است. اثر بخشی فیزیوتراپی بسته به جهت پارگی، مدت زمان آسیب و محل قرارگیری آن، دارد. اما اگر پارگی باعث قفل شدن زانوی شما شود، احتمالاً به جراحی نیاز خواهید داشت.

بخشی از تصمیم برای جراحی ممکن است در مورد محدود بودن شما توسط آسیب باشد. اگر یک ورزشکار حرفه ای هستید یا به دلیل آسیب نمی توانید کار کنید، ممکن است وقت نداشته باشید که ببینید آیا رویکرد محافظه کارانه جواب می دهد یا خیر.

حتی اگر جراحی داشته باشید، پس از آن نیاز به فیزیوتراپی خواهید داشت. فیزیوتراپی به سلامت کامل زانوی شما کمک می کند.

آیا برای پارگی مینیسک به جراحی نیاز دارم؟ - 4 - آیا برای پارگی مینیسک به جراحی نیاز دارم؟

فیزیوتراپی پارگی منیسک زانو چگونه است؟

روند فیزیوتراپی از دو بخش استفاده از دستگاه های فیزیوتراپی و آموزش و انجام تمرین های تخصصی مناسب آسیب منیسک تشکیل می شود. فیزیوتراپی شما معمولا چیزی شبیه به این است:

استفاده از دستگاه های فیزیوتراپی همانند اولتراسوند، لیزر و دستگاه تحریک الکتریکی برای کاهش درد و تورم، ترمیم بافت آسیب دیده انجام می شود

تمرین هایی برای کسب دامنه حرکتی زانو، مانند خم و باز کردن زانو تا جایی که می توانید و در محدوده کم درد

انجام حرکات کششی مناسب عضلات که از کوتاهی و سفتی عضلات پا پیشگیری کنند

انجام تمرینات پایه، مانند بالا بردن مستقیم پاها و بالا بردن انگشتان پا

اگر بتوانید همه این کارها را بدون درد انجام دهید، به تمرینات پیشرفته تری مانند بالا بردن انگشتان پا با وزنه، اسکات و کشش های سخت تر پیشرفت می کنید

این مراحل کلی هستند، اما می توانند بر اساس نیازها و توانایی شما در یکدیگر محو شوند

به عنوان مثال، ممکن است حرکات کششی و تمرینات اساسی را زودتر شروع کنید

به خاطر داشته باشید، اکنون زمان آن نیست که به خودتان بگویید: “نابرده رنج، گنج میسر نمی شود” تمرکز شما بر بهبودی است، بنابراین تا زمانی که بتوانید تمرین‌های اساسی را بدون آسیب انجام دهید نباید تمرینات پیشرفته‌تری را شروع کنید.

بعد آسیب منیسک چه مدت باید فیزیوتراپی انجام دهم؟

تعداد جلسات فیزیوتراپی به سن شما، نوع پارگی، نحوه بهبودی و نوع عمل جراحی بستگی دارد.

فیزیوتراپی به عنوان بخشی از یک درمان محافظه کارانه، احتمالاً برای حدود ۴ تا ۶ هفته، در یک برنامه منظم خواهد بود. همچنین، باید به طور منظم در خانه به روشی که فیزیوتراپیست تان به شما آموزش می دهد، ورزش کنید.

اگر فیزیوتراپی جواب نداد، ممکن است زمان جراحی فرا رسیده باشد.

اگر برای برداشتن بخشی از منیسک جراحی انجام دهید، ممکن است ۳ تا ۶ هفته طول بکشد تا به فعالیت های عادی بازگردید. اگر جراحی برای ترمیم مینیسک خود جراحی انجام دهید، ممکن است بازگشت به فعالیت های عادی بیش از ۳ ماه طول بکشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری؟ با ما گفتگو کن